A Whirlwind egy igen szélsőséges projekt volt. Nem elég, hogy a költségvetést jóval meghaladták, sokkal tovább tartott az építés és soha nem használták arra amire szánták, de mégis ez volt az egyik legjelentősebb technikai fejlesztés a komputerek világában.
1943-ban, USA Légierője kiadta a Whirwind projektet a MIT fejlesztőjének Jay Forrester-nek, hogy építsen egy szimulátort, amit a pilótanövendékek gyakorlásra használhatnak az igazi gépek helyett. A felhasználásasi területe igen különbözött az eddigi gépekétől, egy valósidejű számítógépet kellett létrehoznia, mivel a szimulátornak gyorsan kellett reagálnia, hogy a valóságot tudja szimulálni. Mialatt más fejlesztők képesek voltak olyan gépeket előállítani, amik maximum 10 000 utasítást tudtak végre hajtani másodpercenként, addig Forresternek minimum 100 000 utasítás per másodpercet kellett elérnie a számítógépével. Mindezek mellett a rendszer
valósidejűsége miatt a megbízhatóság elsődlegesebb volt, mint eddig.
Whirlwind Projekt |
A projekt a több évre megakadt, amíg a II. Világháború be nem fejeződött. Ez idő alatt egy repülőgép szimulátor létrehozása háttérbe került, és egy ideig úgy gondolták, hogy ez a gépet nem is szimulátornak szánták. Ezt a látszatot addig próbálták fenntartani, amíg a Szovjetek fel nem robbantották az első atombombájukat. Ezután határozták el, hogy tovább fejlesztik a gépet egy védelmi rendszer részeként. Egyik lépése ennek a fejlesztésnek egy számítógép alapú parancsnoki központ volt. A Whirlwind újra életre kelt, sok forgott kockán, de a finanszírozás nem jelentett problémát.
Annál inkább a memória. A higany-késleltetővonalas tárolóegységek nagyon lassúak voltak, így Forrester-nek egy biztató eredményekkel kecsegtető technológiát választott: az elektrosztatikus tároló csöveket. A probléma, amivel szembe találkozott, hogy a technológia még nem állt készen. Így nagyon sok fejlesztést kellett végrehajtani, mielőtt lett egy használható prototípusuk. Amikor elkészültek az elektrosztatikus tároló csövekkel az eredmény elég kiábrándító volt. Megbízhatatlan és kicsi tároló képességű volt. Szerencsére Fórréstér, aki mindig új technológiák után kutatott, neki látott a 'core memória'(RAM közvetlen elődje) kifejlesztésének. Bill Papianra a tanítványára bízta a munkát, aki a prototípust 1951-re el is készítette és 1953-ra teljesen felváltotta az elektrosztatikus memória csöveket. Nagyon gyorsak voltak, megbízhatóak és nem kellett folyamatosan feszültség alatt tartani őket, hogy megőrizzék az adatokat. Erről a memória típusról, később még részletesen fogunk beszélni, legyen annyi elég, hogy ez egy hatalmas előre lépés volt és nagyon hamar elterjedté vált.
A core memóriával sikerült megtalálni a kirakós utolsó darabját. Véglegesen 1953-ban helyezték üzembe Cape Cod-ban. Habár az áhított teljesítmény szintet nem érte el, így is a 75 000 utasítás per másodperces eredményével egyedül álló volt a világon. Az MIT átadta a terveket az IBM-nek, ahol átnevezték IBM AN/FSQ-7-re és 1956-ban elkezdték a sorozatgyártását. Ez a szörny sem volt épp kicsi 250 tonna volt és 50 000 elektroncsövet tartalmazott, ez volt a valaha épített legnagyobb számítógép. Persze a teljesítménye sem volt elhanyagolható, több mint 1 megawatt volt a kiegészítők és a hűtés nélkül.
IBM AN/FSQ-7 |
SAGE (Semi-Automatic Ground Environment), a bombázó követő rendszer, amire lapvetően ezt a gépet fejlesztették, 1963-ban állt szolgálatba. Ironikus, hogy azok az idők már elmúltak, amikor a Whirlwind hasznos lett volna. Sokkal fontosabbak viszont a technológiai újítások, amiket ennek a gépnek a fejlesztése közben hoztak létre. A core memória, a nyomtatott áramkörök, a tároló egységek, grafikus rendszerek, CRTS és még a fényceruza is. A fejlesztés során nagy előrelépést tettek a hálózatok és a kommunikáció területén. A gép 'hasznos' tulajdonsága volt még a beépített öngyújtó és a hamutartó. A kifejlesztése a SAGE-nak több mint 8 milliárd dollárba került és soha nem végezhette azt a feladatot amire kifejlesztették, de mégis a legbefolyásosabb gép lett a világon.
< IBM 650 IBM 704 >